HaberlerKOBİ HaberlerTOBB, Adalet Bakanlığı ve UNDP İşbirliğinde Arabuluculuk Tanıtımlarına Başlıyor

TOBB, Adalet Bakanlığı ve UNDP İşbirliğinde Arabuluculuk Tanıtımlarına Başlıyor

alt

“Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu”nun tanıtımının yapılarak farkındalık oluşturulması ve ticaret hayatına etkilerinin tartışılması amacıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Adalet Bakanlığı ve UNDP işbirliğinde “Ticari Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Konulu Farkındalık Artırma Toplantıları” düzenleniyor.

 

 

Kasım ve Aralık aylarında 10 ilde yapılacak ve 2014 yılında da devam edecek toplantılarda, avukat, arabulucu ve Westminster Üniversitesi öğretim görevlisi Baria Ahmed, konuya ilişkin sunum yapacak.

İlk toplantı 7 Kasım 2013 tarihinde Kahramanmaraş’ta yapılacak. 18 Kasım’da İstanbul’da ve 19 Aralık’ta Ankara’da yapılacak toplantılar için TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) üzerinden online kayıt yapılabilmektedir.

Toplantının yapılacağı diğer iller ve tarihleri şöyle:

12 Kasım 2013 Elazığ, 27 Kasım 2013 Hatay, 04 Aralık 2013 Antalya, 11 Aralık 2013 İzmir, 12 Aralık 2013 Denizli, 17 Aralık 2013 Kayseri, 18 Aralık 2013 Konya.

Detaylı bilgi ve kayıt için lütfen tıklayınız.

-Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu

22 Haziran 2012 tarihli ve 28331 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6325 sayılı “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu” taraflar arasında çıkacak hukuk uyuşmazlıklarının adli yargı veya tahkime gidilmeden, adına arabulucu denilen bağımsız bir kişi önünde tarafların uzlaşmasının nasıl ve ne şekilde olacağını düzenliyor.

Arabuluculuk mekanizması bir yargılama olmayıp, arabulucu tarafından tarafların bir karar üzerinde anlaşmalarının yolunun gösterildiği bir uyuşmazlık çözümü mekanizmasıdır. Bu nedenle, bu çözüm yönteminde, adli yargı ve tahkimde olduğu gibi bir kazanan veya kaybeden olmayıp, her iki tarafın da arabuluculuk sonucunda varılan anlaşma sonucunda kazançlı çıkabileceği bir süreç olarak kabul ediliyor.

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı