İzinlerTIR Sistemine Girecek Olan Firmalar için Gerekli İzin ve Belgeler

TIR Sistemine Girecek Olan Firmalar için Gerekli İzin ve Belgeler

TIR Karnesi

TIR Sistemi, Gümrük mührü altında uluslararası eşya taşımacılığını maksimum kapsamda kolaylaştırmayı planlar. Sistem, ülkeleri transit geçebilmek için gerekli olan ve risk sayılan gümrük vergi ve resimlerini kapsayan garantileri sağlar. Gümrük makamları ve uluslararası tüccar toplulukları arasındaki sorumlulukları dengeler.

TIR sistemi hakkında detaylı bilgiye, taraf ülkeler ve kefil kuruluşlara, sistemin faydalarına, yetkili odalara ulaşmak için lütfen tıklayınız.

TIR sistemi ile ilgili mevzuata ulaşmak için tıklayınız.

TIR Elektronik beyan işlemleri için tıklayınız.

 

ATA Karnesi

ATA karneleri uluslararası Geçici İthalat Sözleşmesi (kısaca İstanbul Sözleşmesi) ve Ekleri kapsamında, taraf ülkeler arasında, başka herhangi bir belgeye gerek duyulmaksızın, eşyanın geçici olarak ithalat ve ihracatını sağlayan gümrük belgeleridir.

ATA sistemi, ATA karnesi, nasıl alındığı, neden alındığı, yetkili odalar, sisteme kayıtlı ülkeler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için lütfen tıklayınız.

ATA karnesi ile ilgili mevzuata ulaşmak için  tıklayınız.

 

GS1 Türkiye Barkod

GS1 Türkiye, 1988 yılında "Milli Mal Numaralandırma Merkezi" adıyla, Türkiye'de üretilen ve satışa sunulan ticari ürünlerin, ulusal ve uluslararası ticarette, herhangi bir sorun ile karşılaşmadan tanınmasını ve izlenebilmesini sağlamak üzere özel sektörün Türkiye'deki en üst düzeydeki yasal temsilcisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulmuştur.

GS1 hakkında detaylı bilgiye, ürünler&çözümlere ulaşmak, Barkod başvurusu yapmak, Kontrol basamağı hesaplamak ve Aidat işlemleri için lütfen tıklayınız.

GEPIR sistemi için buraya tıklayınız.

 

Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi (STAUM)

Sayısal Takograf Sistemi Türkiye Ulusal Otoritesi olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Kart Veren Otorite olarak yetkilendirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2012 yılında Karayolu Taşımacılığı Uygulayıcı Kuruluşları Konfederasyonu’nun (CORTE) üyesi olmuştur. 

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Yurtiçi Eşya Taşımacılığı Yetki Belgesi (K Türü)

Ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır.

Kl Yetki belgesi: Belirli bir zaman tarifesine göre ve/veya belirli bir zaman tarifesine uymaksızın eşya taşımacılığı yapacaklara,

- K 1* Yetki Belgesi: Yüklü ağırlığı 3,5 tondan düşük araçlarla (kamyonet vb) il sınırları içersinde taşımacılık faaliyetlerinde bulunanlara,

- K2 Yetki belgesi: Taşımacının kendi adına ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş taşıt veya taşıtlarla, sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili eşya taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacaklara,

- K2* Yetki Belgesi: Yüklü ağırlığı 3,5 tondan düşük araçlarla (kamyonet vb) kendi iştigal konusu ile ilgili taşımacılık faaliyetlerinden bulunanlara,

- K3 Yetki belgesi: Ev ve büro eşyası taşımacılığı yapacaklara,
verilir.

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız. 

 

 

Cuma, 19 Ağustos 2016 14:52 tarihinde güncellendi

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 76 ziyaretçi çevrimiçi