HaberlerKOBİ HaberlerTürkiye’de Mentorluk Mekanizması ve Uygulaması Çalıştayı

Türkiye’de Mentorluk Mekanizması ve Uygulaması Çalıştayı

 

alt

TÜBİTAK 1601 Destek Programı kapsamında KOBİ’lerin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin arttırılması için geçtiğimiz yıllarda mentorluk mekanizmasının oluşturulması ve uygulanmasına yönelik çağrılara çıkılmıştı.

 

 

 

Bu çağrıların devamı niteliğinde 2016 yılı içerisinde çıkılması planlanan “Mentor Uygulayıcı Kuruluş” çağrısı ile TÜBİTAK tarafından katkı sağlanan mentor havuzunda yer alan mentor adayları ile firma temsilcilerinin eşleştirilmesi ve mentorluk uygulamasının izlenmesi faaliyetlerini takip edecek Uygulayıcı kuruluşlar belirlenecek. Bu kapsamda çıkılacak çağrının ana hatlarının belirlenmesi ile ilgili TÜBİTAK ve ÜSİMP işbirliğinde yabancı uzmanların da katkı verdiği bir çalıştay düzenlendi.

Mentorlar, KOBİ temsilcileri, eğitmenler ve kamu kurumlarının temsilcilerinin (Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB vs.) katılım gösterdiği etkinliğin başlangıcında Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. A. Hamit Serbest mentorluk hizmetinin Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ’ler) için önemini vurgulayan bir konuşma yaptı.

TÜBİTAK Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Çelik de, kurumumuzun mentorluk kavramına bakışını ve Ulusal Mentor Platformu (UMEP) yapılanmasını anlatan bir sunum yaptı. Prof. Dr. Mehmet Çelik sunumunda, “Önümüzdeki yıllarda ülkenin kendi dinamikleriyle işleyen, ekonomiye katkısı ölçülebilen ve KOBİ’lerin talep ettiği bir mentörlük platformuna kavuşmasıdır. Bu süreçte görev alan paydaşlarımızın faaliyetlerini 1601 programı kapsamında destekliyoruz. Ancak nihai hedefimiz bu ekosistemin sürdürülebilir bir biçimde kendisini geliştirmesidir” dedi. Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 236 ziyaretçi çevrimiçi