HaberlerKOBİ HaberlerTOBB İşverenleri İş Sağlığı Ve Güvenliği Hakkında Bilgilendirdi

TOBB İşverenleri İş Sağlığı Ve Güvenliği Hakkında Bilgilendirdi

 

alt

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, 1 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na ilişkin işverenlere yönelik, İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Bilgilendirme toplantısı düzenledi.​

 

 

6331 sayılı Kanuna göre 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için İş Sağlığı ve Güvenliği(İSG) hizmetleri yükümlülüğünün 01/07/2016 tarihinde yürürlüğe gireceği de dikkate alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde toplantı gerçekleştirildi.

TOBB’a bağlı oda/borsa başkanlıkları ile kuruluş ve firma temsilcilerinin katıldığı toplantı, TOBB Başkan Danışmanı Ahmet Şağar ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı İsmail Gerim’in açış konuşmalarıyla başladı. Açılış konuşmalarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı uzmanları;

-6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İşveren Yükümlülükleri,

-İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt Takip ve İzleme Programı,

-İşyerlerinde, İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik, konularında katılımcılara sunum yaparak soruları yanıtladılar.

01/07/2016 Tarihinden itibaren 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıftaki küçük işletmelerde İSG kapsamına girecek. Her işletme, çalışan başına 10 dakika İSG uzmanından hizmet almak zorunda kalacak. TOBB’un girişimleriyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yayınlanan “İşyerlerinde İşveren veya İşveren Vekili Tarafından Yürütülecek İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerine İlişkin Yönetmelik” hükümlerine göre işveren veya işveren vekili uzaktan eğitimle e-sertifika aldığı takdirde bu yükümlülükten kurtulacak. 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 50 ziyaretçi çevrimiçi