HaberlerKOBİ HaberlerKOBİ’lere Avrupa Vizyonu

KOBİ’lere Avrupa Vizyonu

alt2007 – 2013 yılları arasında Avrupa Birliği fonları desteğiyle gerçekleştirilen Girişimcilik ve Yenilik Programının (EIP) tamamlanmasının ardından 2014 – 2020 yıllarında gerçekleştirilecek programın adı “İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edilebilirliği Programı” (COSME) olarak belirlendi.

 

 

 

Programın Bütçesi 2,3 Milyar Avro

KOBİ’lerin daha etkin bir rol oynayabilmesi amacıyla programın bütçesini 2,3 milyar Avro olarak belirlendi. Bu bütçe 7 yıl boyunca; KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişmesi, pazarlara erişimin iyileştirilmesi, çerçeve koşulların geliştirilmesi ve girişimciliğin teşvik edilmesi gibi konularda kullanılmak üzere açılacak.

Bu kapsamda KOSGEB, COSME Programına ilişkin muhtemel katılım payının belirlenmesi ve ilgili diğer hususlarda, kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde Avrupa Komisyonu ile teknik müzakereleri yürütmekle görevli sorumlu kuruluş olarak yetkilendirildi.

COSME Programının Avantajları

COSME, özellikle KOBİ’leri ve gelişimlerini amaçlamaktadır. Mikro işletmelere, zanaatla ilgilenen işletmelere, tek çalışanlı işletmelere, liberal mesleklere ve sosyal işletmelere; potansiyel, yeni, genç ve kadın girişimcilere vb. özel önem verilecektir.

Finansmana erişim kapsamında KOBİ’lerimizin esnek ve kolay şartlarla kredi teminatlarına erişimini sağlayan kredi garantilerinin yanı sıra risk sermayesi yatırım şirketlerine yönelik destekler de yine COSME’yi cazip kılan diğer önemli konular olarak göze çarpmaktadır.

Programa ilişkin çağrı ve detaylar yakın zamanda duyurulacaktır. Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 92 ziyaretçi çevrimiçi