HaberlerKOBİ HaberlerÜniversitelerin Birikimi TTO'lar ile Sanayiye Aktarılacak

Üniversitelerin Birikimi TTO'lar ile Sanayiye Aktarılacak

alt

Üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması, üniversitelerde üretilen yeni teknolojilerin sanayinin kullanımına sunulması, üniversitelerin ulusal ve uluslararası destek mekanizmalarından yararlanması ve girişimciliğin teşvik edilmesi için TÜBİTAK TEYDEB tarafından 1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı başlatıldı.

1513 programı kapsamında TTO kurulması amacıyla 10 üniversiteye destek vereceklerini söyleyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, bu sayede üniversitelerden sanayiye bilgi akışı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti. “Üniversitelerimizde ciddi bilgi birikimi ve teknolojik imkanlar var” diyen Başkan Altunbaşak, “Topluma, sanayiye fayda sağlayabilecek birikimler oluşmuş. Bunların aktarımında sıkıntılar var. Değerlendirilebilecek önemli birikimler üniversitelerin içinde kalıyor. Bunu faydalı bir şekilde aktarabilmenin yollarını bulmamız lazım. Bu amaçla bir dizi önlem aldık. TTO bunlardan sadece birisi. TTO’ların katalizör olmasını ve üniversiteler ile sanayiye büyük fayda sağlamasını bekliyoruz. Bunun için de TTO’nun kapsamını genişletmek ve birçok şeyi bunun içine dahil etmek istedik” diye konuştu.

TTO’ların çalışma alanlarını 3 başlık altında toplayan Altunbaşak, şunları söyledi: “Birincisi TTO’lar proje geliştirme ve destekleme ofisi gibi çalışacak. İkincisi fikri  hakların yönetimi konusu. Yani patent almak, lisanslamaya yönelik çalışmalar gibi. Üçüncü olarak öğretim üyesi ve öğrencilerin şirket ve ürün çıkarmasını teşvik edecek bir yapıda olması”

Üniversiteler TTO’lar İçin Hazırlık Yapmalı

Yeni destek programı ile hazır olan üniversitelere açılacak TTO aracılığıyla sadece finansal olarak değil aynı zamanda danışmanlık yaparak da destek sağlanması hedeflenmektedir.

Destek 5 Yıl Boyunca Devam Edecek

TEYDEP Başkanı Fatih Yülek  ise Bilim Sanayi Yüksek Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda ilk çağrıda TTO’lar için geniş bir çalışma alanı tasarlayarak proje başvurusunda bulunan ilk 10 üniversiteye yıllık azami 1 milyon liralık ve 5 yıl süreli destek vereceklerini, her yılın sonunda ise faaliyet raporu ve gelecek yıl hedeflerini isteyeceklerini değerlendirme sonucunda yeterliliğe göre desteğin devam edeceğini belirtti.

TTO'lar Koordinasyonu Sağlayan Bir Arayüz Olacak

Proje ile üniversite ve sanayiyi bir araya getirerek sonuç üretmeye yönelik faaliyetleri koordine eden bir arayüz görevi üstlenmesi ve iletişim sağlayan proaktif bir yapının oluşturulması amaçlanmaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 78 ziyaretçi çevrimiçi