HaberlerKOBİ HaberlerYurtdışı Fuar Katılımlarının Desteklenmesi Tebliğinde Düzenleme Yapıldı

Yurtdışı Fuar Katılımlarının Desteklenmesi Tebliğinde Düzenleme Yapıldı

alt

Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde, “Yurtdışı Fuar Destekleri”nden yararlanacak  firmaların, ihracatçı birliklerine üye olması şartını düzenleyen 2012/5 sayılı Tebliğ yürürlüğe girmiştir.

İlgili tebliğe göre, yurtdışı fuar katılımlarını desteklenmesine ilişkin değişiklikler ve düzenlemeler yapılmıştır.

Tebliğ’deki 5. madde “Yurt Dışı Fuar Organizasyonlarında Katılımcıların Desteklenmesi” şeklinde düzenlenmiş ve aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır:

- Organizatöre ödenecek fatura miktarının %50 oranında ve katılım bedeli esasına dayanarak hesaplanacak destek tutarını aşmayacak şekilde destekten yararlanılacağı belirlenmiştir

- Sektörel Dış Ticaret Şirketi (SDŞ) tarafından yapılacak katılımlarda, 2 şirket temsilcisine ait ulaşım giderlerinin %75 oranında desteklenmesi tebliğ kapsamına alınmıştır. Ayrıca, genel nitelikli fuarlar için 10.000 ABD Doları ve sektörel nitelikli fuarlar için de 15.000 ABD Dolar sınırlaması getirilmiştir.

- Fuar katılım giderleri %75 oranında desteklenecek sektörler arasında yer alan bilgisayar yazılım şirketleri ile film yapımcıları bu kapsamdan çıkarılmıştır. Ayrıca, bu destek kapsamında 2 temsilciye ilişkin ulaşım giderlerinin desteklenmesi yönünde düzenleme yapılarak, bir önceki maddede belirlenen tutar limitleri de burada yinelenmiştir.

- Üretici/İmalatçı Organizasyonları tarafından sağlanan  katılımlarda, 2 temsilciye ait ulaşım giderlerinin %75 oranında desteklenmesi hükme bağlanmıştır. Ayrıca, genel nitelikli fuarlar için 10.000 ABD Doları ve sektörel nitelikli fuarlar için de 15.000 ABD Doları limiti getirilmiştir.

- Organizatörden nakliye hizmeti almayan katılımcıların, nakliye hizmeti dahil katılım bedeli dikkate alınarak desteklenebileceği şeklinde düzenleme yapılmış, burada daha önce yer alan sektörel kısıtlamalar kaldırılmıştır.

 

Tebliğde yapılan değişiklikleri kapsayan resmi gazeteye ulaşmak için tıklayınız.

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 60 ziyaretçi çevrimiçi