HaberlerKOBİ HaberlerMenşe ve Dolaşım Belgelerinde, , ‘ELEKTRONİK DÖNEM” başladı

Menşe ve Dolaşım Belgelerinde, , ‘ELEKTRONİK DÖNEM” başladı

altA.TR Dolaşım Belgesinde ilk elektronik pilot uygulama, 24 Nisan 2018 tarihinde Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nde başlatıldı.

 

 

 

0001 Referans Kodlu ilk elektronik A.TR Dolaşım Belgesi ile Ankara Ticaret Odası üyesi bir firmanın Fransa’ya ihracatı, TOBB ve Gümrük Ticaret Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla TOBB tarafından hazırlanmış olan otomasyon programı ile Esenboğa Gümrük Müdürlüğü’nden gerçekleştirildi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Yurtdışına çıkan her kişinin bir pasaportu olduğu gibi ihracatı yapılan her malın da bir pasaportu vardır. Menşe ve Dolaşım Belgeleri de malların pasaportudur.
Uluslararası ticarette kullanılan bu pasaportlar kısa zaman içinde ihracatçı firmalar tarafından tamamen elektronik olarak alınacaktır” dedi.
Menşe ve dolaşım belgelerinin elektronik uygulamasına ilişkin çalışmaların, TOBB ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı arasında uzun süredir devam ettiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, ilk elektronik A.TR Dolaşım Belgesi ile Fransa’ya otobüs ihracatı yapıldığını ifade eti.
Hisarcıklıoğlu, Oda ve Borsalarda başlatmış oldukları Dijital Dönüşüm Projesinin bu uygulama ile bir adım daha ilerlediğini söyledi.
Aynı zamanda, Yatırım Ortamını İyileştirme Kurulu (YOİKK) gündeminde de yer alan bu çalışma ile uluslararası ticaretin kolaylaştırılması alanında büyük bir reform gerçekleştirildiğini belirten TOBB Başkanı, Türk özel sektörünün uluslararası alanda fark yaratacağına olan inancının da tam olduğunu dile getirdi.
İŞLEMLER ELEKTRONİK ORTAMDA
2017 yılında başlayan bu çalışma ile tüm menşe ve dolaşım belgelerinin firmalar tarafından düzenlenmesi, Odalar tarafından onaylanması ve Gümrük İdareleri tarafından vizelenmesi elektronik ortamda yapılacak ve firmalar belge çıktılarını kendi ofislerinden alacaklar.
Bu uygulama ile aynı zamanda, emek ve zaman tasarrufu sağlayarak firmalara büyük katkı sağlanması hedefleniyor.
 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 86 ziyaretçi çevrimiçi