HaberlerKOBİ HaberlerEXIMBANK 'tan, 100 $ İhracata 27 $ Finans desteği

EXIMBANK 'tan, 100 $ İhracata 27 $ Finans desteği

altTürk Eximbank, 2018'de ihracatçılara sağlayacağı 46 milyar dolarlık destekle, her 100 dolarlık ihracatın 27 dolarına finansman sağlayacak.Ekonomi Bakanlığının, faaliyetlerine ilişkin hazırlanan rapordan derlediği bilgilere göre, Türk Eximbank, bankacılık sektörü tarafından verilen ihracat kredilerinin yüzde 46'sını tek başına sağlıyor. 

Türk Eximbank, Türkiye'de her 100 dolarlık ihracatın 25,3 dolarını finanse ediyor. Banka tarafından yılın 10 ayında ihracatçılara 20,4 milyar doları kredi, 12.1 milyar doları sigorta olmak üzere toplam 32,5 milyar dolarlık destek sağlandı.Böylece banka, yılın 10 aylık döneminde sağladığı destek tutarını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artırdı.Bankanın kredi programlarından yararlanan ihracatçı sayısı da ekim sonu itibarıyla yıllık bazda yüzde 16 artarak 7 bin 333 oldu. Sigorta desteğinden yararlanan ihracatçı sayısı ise yüzde 14 artışla 2 bin 891'e yükseldi. Banka müşterilerinin yüzde 59'u da KOBİ'lerden oluştu. Daha fazla ihracatçıya ulaşılması amacıyla bankanın şube sayısında da artışa gidilirken ihracatta ilk 20'de yer alan iller ile büyük organize sanayi bölgelerinde irtibat büroları açılması için çalışmalar sürüyor.
Bu yıl içinde Adana, Bursa ve Denizli şubeleri açıldı, yıl bitmeden Antalya, Kayseri, Konya, Gebze ve İstanbul Avrupa yakası şubeleri eklenecek.Eximbank, Ekonomi Bakanlığı tarafından yurt dışında açılan Türk Ticaret Merkezleri'ne de temsilci gönderme kararı aldı; ilk temsilci Tahran'da göreve başladı.
 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 87 ziyaretçi çevrimiçi