HaberlerKOBİ Haberler Tasarım Merkezi sayısı, 100' e ulaştı

Tasarım Merkezi sayısı, 100' e ulaştı

altBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'de faaliyet gösteren tasarım merkezi sayısının 100'e ulaştığını belirterek, "100. tasarım merkezi belgesi, Denizli'de 12 personeliyle tekstil sektöründe tasarım faaliyetleri gerçekleştiren Nesa Tekstil Sanayi ve Tic. AŞ'ye verildi" dedi.Özlü yaptığı açıklamada, Bakanlığının tasarım merkezlerine yönelik çalışmalarını değerlendirdi.

 

Ar-Ge, inovasyon ve tasarım teşvikleriyle sanayisi desteklenen ülkelerin dünya rekabetinde üst sıralarda yer aldığına işaret eden Özlü, Türkiye'de de son yıllarda bu alandaki fikir, proje ve çalışmalar için harcamaların arttığını söyledi.Özlü, "Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun" kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerin, ülkede özel sektörün Ar-Ge ve tasarım altyapısının oluşması bakımından büyük önem taşıdığının altını çizerek, "Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında faaliyet gösteren tasarım merkezi sayısı 100'e ulaştı. 100. tasarım merkezi belgesi, Denizli'de 12 personeliyle tekstil sektöründe tasarım faaliyetleri gerçekleştiren Nesa Tekstil Sanayi ve Tic. AŞ'ye verildi" diye konuştu.
"TASARIM MERKEZLERİ 13 İLDE, 22 SEKTÖRDE FAALİYETTE"
Türkiye’de 13 ilde, 22 sektörde tasarım merkezi belgesine sahip işletmenin faaliyette bulunduğunu dile getiren Özlü, "Bu merkezlerde 2 bin 112 tasarım personeli istihdam edilirken, bin 172 proje yürütülüyor. Tasarım merkezlerimiz, sürdürdükleri titiz çalışmalar neticesinde 72'si patent, 140'ı marka, 179'u tasarım olmak üzere çeşitli fikri ve sınai haklar da edindi" ifadesini kullandı.Özlü, tasarım merkezi belgesi verilen işletmelere, tasarım projeleriyle ilgili harcamaları için; tasarım indirimi, gelir vergisi stopajı teşviki, sigorta primi desteği, damga ve gümrük vergisi istisnası gibi avantajlar sunulduğuna dikkati çekti. Tasarım merkezi belgesi verilen işletmelerin diğerlerince de örnek alınması gerektiğini vurgulayan Özlü, söz konusu merkezlerin sayısını artırmak için büyük gayretle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.
 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 98 ziyaretçi çevrimiçi