HaberlerKOBİ HaberlerSektörel güven endeksleri açıklandı

Sektörel güven endeksleri açıklandı

altHizmet sektörü güven endeksi bu ay yüzde 2,2, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 1,9 gerilerken, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 0,9 artış gösterdi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayına ilişkin sektörel güven endekslerini yayımlandı.

Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Eylülde 103,3 iken Ekimde yüzde 2,2 azalışla 101,1'e düştü.
Hizmet sektörü güven endeksindeki bu gerileme, son 3 aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini, hizmetlere olan talebin arttığını değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talebin artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.
Hizmet sektöründe Ekimde, bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2,4, yüzde 2,3 ve yüzde 1,8 azaldı.
PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ
Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi, Ekimde yüzde 1,9 düşerek 104 değerine geriledi.
Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu iniş, son 3 aylık dönemde iş hacmi ve satışların arttığını değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.
Mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.
Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 5,8 ve yüzde 3,6 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 4,6 artış gösterdi.
İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ
Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Eylülde 83,5 iken bu ay yüzde 0,9 artışla 84,2 değerine yükseldi.
İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyini mevsim normalinin üzerinde değerlendiren ve gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısında yükselme bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.
Söz konusu sektörde bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 1,4 arttı.
 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 77 ziyaretçi çevrimiçi