“364 bin üyemizin 221 milyar liralık kredisine kefil olduk”

alt

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen Konya Ekonomi Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, "Geçen yıl 364 bin üyemizin 221 milyar liralık kredisine kefil olduk. Bu kadar üyeye kefil olan bir kuruluş var karşınızda" dedi.​
Konya’ya her gelişinde huzur bulduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Anadolu’daki ilk devletimiz Selçuklu’nun başkenti, gönüller sultanı Mevlana’nın şehri, alimler mekanı Konya’ya otuzuncu gelişim. Neredeyse yılda 2 defa Konya’ya gelmişim. Konya’ya her geldiğimde, gönlüm huzur buluyor, sizleri gördükçe, ülkemizin-milletimizin geleceğine olan güvenim daha da artıyor. Konya’dan aldığım enerjiyi 80 İl’e dağıtıyorum. Onlara sizi örnek gösteriyorum” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Konya’nın 30 senede müthiş bir başarı hikâyesi yazdığını anlatarak şunalrı söyledi: “Eskiden sadece buğday ambarı diye bilinirdi. Şimdiyse, tarımının yanında, Anadolu’da ticaretin, sanayinin, turizmin ve eğitimin yıldızı haline gelmiş bir Konya var. 4 Üniversitesi, 9 OSB’si, 23 Ar-Ge Merkeziyle, Türkiye’yi ileriye taşıyan bir Konya var.

Gelirken Konya’nın rakamlarına da baktım. 2017’de işyeri sayısı artışında Türkiye ile aynısınız. İstihdam ve ihracatta Türkiye’nin önündesiniz. 2018’in ilk 2 ayında açılan şirket sayısı Türkiye’de % 19, Konya’da % 27 artmış. En büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde, 10 sene önce, Konya’da 15 firma varken, şimdi bu sayıyı da 21’e çıkarmışsınız. 113 milyar liralık ticaret hacmi ile Türkiye’nin yedinci ilisiniz.

Konya’nın gurur duyması gereken bir alan daha var. Karşılıksız çek tutarı geçen sene % 42 azalmış. Peki, Konya’da her 100 liralık çekin kaçı karşılıksız çıkmış. Sadece yüzde 1,1’i. Burada da Konya, Türkiye’nin yarısı kadar. Protestolu Senet tutarı ne olmuş? Türkiye’de artarken, Konya’da % 15 aşağı inmiş. Tüm bunlar şu demek; Konyalı tüccar-sanayici, sözünün eridir. Konya’nın çeki de senedi de itibarlıdır, her yerde rahatça kabul edilir”.

Hisarcıklıoğlu, Konya’nın sadece ekonomisiyle değil, yöneticileriyle de marka bir şehir olduğunu vurguladı.

Bu odalar ne iş yapıyor diye sorulduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “Daha ne yapsınlar; hizmeti ayağınıza getiriyorlar. Bir ay öncesine kadar bir belge için odaya gelmek mecburiyetindeniz. Odalarda Dijital Dönüşüme geçtik. Odalar, artık online Oda. Artık evinden, işyerinden anında belge alabileceksin. Oda’ya kadar gelmene gerek kalmadı. Şirket Kuruluşlarında da Odalar artık Tek Durak Ofis oldu. Tüm kuruluş işlemleri Odalarımızda gerçekleşecek. Son bir aydır 7 kapı gezmiyorsunuz. Şirket kuruluşlarında bir tek imzayla işe başlıyorsunuz. Şirket kuruluş maliyetlerini ucuzlattık. Bir ay önce 2.250 TL iken şimdi 650 TL’ye düştü. İşte odalar bunu yapıyor. Girişimcinin önünü açmak, daha çok girişimci sağlamak için çalışıyor” dedi. 

Üyelerine yıllık 9,9 faizle kredi imkanı sağladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "Geçen yıl üyelerimize 5 milyar liralık kredi kullandırdık. Daha sonra Başbakanımıza ve bakanımıza giderek imkanlarımızı kullandığımızı ve üyelerimizin faizsiz kredi istediğini söyledik. Sağ olsun kendileri bizi kırmadı ve KOSGEB'ten 3 yıl vadeli 50 bin lira faizsiz kredi imkanı çıktı. Bundan da üyelerimizin yüzde 29'u yani 290 bin üyemiz faydalandı." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) üyelerine kefil olduğunu aktararak, şöyle konuştu: "Bu devirde baba oğula, kardeş kardeşe kefil olmuyor. Ama biz oda olarak üyemize kefil oluyoruz. Neden, çünkü krediye rahat ulaşmak için. Allah korusun birinizin başına bir iş gelse kefaletin karşılığını biz ödeyeceğiz. Dünyanın hiçbir yerinde odalar birliği, teşkilatı üyesine kefil olmuyor. Yalnızca Türkiye kefil oluyor. Ondan sonra bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar da 'Ne iş yapıyorsunuz?' diyor. Daha ne iş yapacağız baban sana kefil olmadı biz kefil olduk. İyi değil mi?"

Kefil olma miktarını 250 bin liraya çıkardıklarına değinen Hisarcıklıoğlu, "Geçen yıl 364 bin üyemizin 221 milyar liralık kredisine kefil olduk. Bu kadar üyeye kefil olan bir kuruluş var karşınızda. Konya'daki üyelerimizin de üçte birine kefil olduk." dedi.

Hisarcıklıoğlu, üyelere verilen desteklere devam edeceklerini vurgulayarak, "İnşallah bu yılda hazırlandık. TOBB'un Nefes Kredisi'ni üyelerimize duyuracağız. Sayın Başbakanımızla bunun tanıtımını yapacağız. Yine üyelerimize ait olan parayı tekrar size kullandırma imkanına kavuşacağız" şeklinde konuştu. 

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 74 ziyaretçi çevrimiçi