Hisarcıklıoğlu YOİKK toplantısına katıldı

alt

Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Toplantısı’na katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin hedeflerine ulaşması, daha fazla yatırım çekmesi, huzurlu ve zengin olması için kamu ve özel sektörün elele vermesi gerektiğine işaret etti.​
Hisarcıklıoğlu’nun da yer aldığı Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İçisleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de katılımı ile gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, hep birlikte Türkiye’deki yatırım ortamını iyileştirmek ve girişimcilerimizin işlerini kolaylaştırmak için bir araya geldiklerinin altını çizdi.

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Kamu ve özel sektör elele verip doğru strateji uygulamamız gerekiyor. Biz birlikte daha güçlü olduğumuzu, birlikte Türkiye’yi daha ileri taşıyabileceğimizi çok iyi biliyoruz.

Geçen sene 5 Mayıs’ta yine YOİKK toplantısında iş dünyası olarak çok daha hızlı karar alınmasının önemini söyledik. YOİKK artık her zamankinden çok daha önemli. Bugün geldiğimiz nokta gerçekten gurur kaynağı aslında. Türkiye’de yıllardır çözülemeyen birçok konuyu şu anda çözüyoruz. YOİKK kurulduğu günden beri tartıştığımız konunun da bugün çözümlenmiş olduğunu gördük. İcra ve İflas Kanunu hususundaki değişiklik, şirket kuruluşlarındaki tek durak hamlesi, inşaat izinlerinde ve tapu süreçlerinde basitleştirilmesi, dış ticaret işlemlerinin maliyetlerinin ve sürelerinin azaltılması, KOBİ’lerin finansmana erişimine ilişkin sorunların çözülmesi, e-devlet uygulamalı ile müteşebbislerimizin yükünün hafifletilmesi gibi çok önemli konular var. Bunların hepsi devrim niteliğindeki işlerdir. Bu sürecin kolay olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz.”

Bu bütün çalışmaların arkasında çok büyük bir emek bulunduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi. 

-Başbakan Yardımcısı Akdağ

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ise, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda yeni reform paketlerini açıkladı. Akdağ, "Dünya Bankasının iş yapma kolaylığı endeksinde Türkiye'yi 2 yıl içinde ilk 20'ye sokmayı hedef aldık. Türkiye'nin bunu hak ettiğine inanıyoruz. Bu kapsamda 100'ün üzerinde eylem planı hazırladık" dedi. 

Akdağ, "Yatırım Ortamını İyileştirme Kurulu 2016 yılına kadar Ekonomi Bakanlığının başkanlığında çalıştı. Burada daha çok teknik çalışmalar vardı. 2016 yılından itibaren bu kurul başbakan yardımcısı başkanlığında çalışıyor. Bakan arkadaşlarımın da katılmasıyla daha güçlü bir yapıyla çalışıyoruz. TOBB'un koordinesi ile TİM, TÜSİAD, YASED ile bir araya gelerek bir sipariş listesi oluşturuyor. Bu yıl bakış açımızı biraz daha geliştirerek çalışma şeklimizde bir reform yaparak işe başlıyoruz. 

Bakanlarımızla bu kapsamda birçok toplantılar gerçekleştirdik. Dünya Bankasının iş yapma kolaylığı endeksinde Türkiye'yi 2 yıl içinde ilk 20'ye sokmayı hedef aldık. Türkiye'nin bunu hak ettiğine inanıyoruz. Bu kapsamda 100'ün üzerinde eylem planı hazırladık" şeklinde konuştu.

- Başbakan Yardımcısı Şimşek

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de küresel yatırımları arttıracak çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek, "Türkiye'nin yakın dönemde şoklara karşı ne kadar dayanıklı olduğunu gördük. Bugün yaptığımız reformlar ve devamı gelecek olan reformlarla dayanıklılığımızı arttırıyoruz. Türkiye güçlü performansını devam ettirecek" dedi. 

 

 
 • Ana sayfa
 • KOBİ Tanımı
  Şirket İşlemleri
  İzinler
  Vergiler
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik
  Destek ve Teşvikler
  Finansa Erişim
  Kalite ve Belgelendirme
  Dış Tic. Taşımacılık & Lojistik
  İş Geliştirme
  KOBİ'lere Yönelik AB Bilgileri
  Ar-Ge ve İnovasyon
  KOBİ’lere Yararlı Bilgiler
  Bilgi Bankası

  Yasal Uyarı

  Şu an sitede

  Şu anda 57 ziyaretçi çevrimiçi